Image

baner Budma

Trzydziesta pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, które odbyły się w dniach 31.01 – 03.02.2023 r. udowodniły, że cała branża budowlana spotyka się w Poznaniu, aby rozmawiać o możliwościach i kierunkach rozwoju oraz przeciwdziałaniu kryzysowi. Podczas tegorocznej odsłony targów swoją ofertę zaprezentowało ponad 600 wystawców z 26 krajów. 25 produktów zostało nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu Grupy MTP. Przez cztery targowe dni stolica Wielkopolski gościła ponad 23 000 profesjonalistów z branży budowlanej z 39 krajów, z 5 kontynentów.

BIZNESOWE SPOTKANIA Z PROFESJONALISTAMI

Oferta i program Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA kierowane są do czterech grup klientów: handlowców, architektów, wykonawców oraz inwestorów. Najsilniej reprezentowaną grupą tegorocznych targów byli przedstawiciele sieci handlowych, którzy stanowili aż 42% ogólnej liczby osób uczestniczących w wydarzeniu. 37% łącznej liczby profesjonalistów stanowiła grupa wykonawców i fachowców. Pozostałe 21% osób odwiedzających targi Budma 2023 to inwestorzy i deweloperzy oraz architekci i projektanci.

Profil zwiedzających

KADRA ZARZĄDZAJĄCA NAJWIĘKSZĄ GRUPĄ KLIENTÓW NA TARGACH

Ponad połowę uczestników targów - 54%, stanowiły osoby podejmujące decyzje zakupowe w swoich firmach. Z kolei pracownicy, którzy dzięki prezentowanej ofercie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi propozycjami produktowymi, stanowili 44% ogólnej liczby targowych gości.

Podział według stanowisk

CAŁA POLSKA NA BUDMIE

Targi BUDMA były miejscem biznesowych spotkań dla przedstawicieli każdego z 16 województw. Najwięcej profesjonalnych zwiedzających przyjechało z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Podział według województw

MIĘDZYNARODOWY WYMIAR BIZNESU

Międzynarodowy charakter targów podkreślają zarówno wystawcy (z 26 krajów z całego świata), jak również goście odwiedzający targi (z 39 krajów z całego świata). Najsilniej reprezentowaną grupą uczestników targów BUDMA 2023 byli przedstawiciele krajów nadbałtyckich. Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy, a „podium” uzupełnili reprezentanci ze Skandynawii. Znacząca na targach była także reprezentacja klientów z Ukrainy, Czech i Słowacji.

Międzynarodowy wymiar biznesu

Wśród tysięcy profesjonalistów goszczących w Poznaniu, silną grupę stanowili kupcy z najważniejszych sieci i grup zakupowych z 22 państw, którzy uczestniczyli w targach Budma w ramach Programu HOSTED BUYERS.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wielkością targów i liczbą wystawców. Na targach wystawiały się zarówno małe firmy, jak i giganci budowlani i taka różnorodność była dla nas bardzo cenna. Nawiązaliśmy kontakty i teraz omawiamy szczegóły naszej współpracy.

(Reprezentant z firmy Contour Windows & Doors z Izraela)

BUDOWNICTWO POD LUPĄ EKSPERTÓW

Targom BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tym sektorem gospodarki. Podczas dwudniowego Forum Gospodarczego Budownictwa BUILD4FUTURE i Międzynarodowej Konwencji Budownictwo Polska-Ukraina (30-31 stycznia 2023 r.) znamienici branżowi eksperci, zarządy i dyrekcje największych spółek budowlanych, ekonomiści, analitycy finansowi, inwestorzy, wykonawcy i dystrybutorzy materiałów budowlanych podsumowali ostatnie miesiące i wyznaczyli kierunki krótko i długoterminowych zmian w ich sektorze. Sporo uwagi poświęcono budownictwu mieszkaniowemu i przemysłowemu, ekonomii i finansom, nowym technologiom w budownictwie, stabilizacji kosztów produkcji czy skomplikowanej sytuacji na rynku pracy. Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina, która odbyła się 31 stycznia 2023r - to pierwsze takie spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z Europy Zachodniej, Skandynawii, Ukrainy i Polski w naszym kraju, poświęcone wyłącznie problematyce budownictwa w ogólnym planie odbudowy infrastruktury naszego wschodniego sąsiada po toczącej się jeszcze wojnie. Podczas eksperckich debat poruszano tematy udziału polskiego sektora budowlanego w odbudowie Ukrainy, obszary współpracy, mechanizmy wsparcia rządowego i możliwości likwidacji barier wejścia na rynek ukraiński.

Forum Gospodarcze Budownictwa BUILD4FUTURE oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska–Ukraina zorganizowane zostały przez Grupę MTP oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa, skupiający najważniejsze firmy wykonawcze działające w naszym kraju. Merytorycznego wsparcia udzieliły wydarzeniom: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Bank Gospodarstwa Krajowego, PFR Nieruchomości oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Budownictwo w zielonym kolorze

Cztery dni targów BUDMA obfitowały w liczne wydarzenia towarzyszące, szkolenia, konferencje i prelekcje dedykowane różnym grupom zawodowym związanym z sektorem budownictwa. Niezwykle ciekawie przedstawiał się tegoroczny program Dni Inżynierskich organizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, których tematem przewodnim były „Perspektywy pozyskiwania energii ze źródeł nowych i odnawialnych w Polsce”. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej oraz Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizowały po raz pierwszy na targach Budma spotkanie poświęcone nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” oraz dyskusję na temat wyzwań i szans, jakie stwarza „Czyste Powietrze” dla obniżenia domowych rachunków za energię oraz dla rozwoju branży budowlanej w czasie spowolnienia na rynku budowlanym. Wydawnictwo Forum Branżowe zorganizowało podczas targów Budma wydarzenie dotyczące powstałej Koalicji Termomodernizacji, która ma pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki programom finansowania wymian okien i drzwi. Stowarzyszenie EPPA zorganizowało po raz pierwszy na targach konferencję kierowaną do branży okiennej w Polsce, aby rozpocząć dyskusję o konieczności realizacji wymiany okien z uwzględnieniem przetwarzania i wykorzystania surowca do ponownej produkcji. Drewno – budowlanym materiałem przyszłości – to tytuł konferencji organizowanej w czasie targów przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe. Technologia prefabrykacji nabiera obecnie coraz większego znaczenia na rynku budowlanym i jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na świecie i w Polsce. Produkcja prefabrykowanych budynków w kontrolowanych warunkach, niezależnie od warunków pogodowych, wykorzystanie ekologicznych, odnawialnych materiałów, wysoka jakość oraz krótki czas realizacji inwestycji są atutami, docenianymi przez inwestorów na całym świecie.

Przestrzenie w duchu RE-USE

Ponowne wykorzystanie architektonicznej i urbanistycznej tkanki, trend RE-USE, efekty rozpłytowywania, nadbudowy i regeneracja osiedli to wybrane zagadnienia, które poruszyli uczestnicy Forum Designu i Architektury D&A w dniach 1-2 lutego 2023 zorganizowanego w ramach wydarzeń towarzyszących targom Budma 2023. Dwudniowe spotkanie zostało wypełnione wykładami i debatami, które odbywały się pod hasłem „ODNOWA - świadomie o energii”. W programie Forum znalazły się prezentacje i debaty dotyczące najciekawszych przestrzeni, jakie powstały w ostatnim czasie w duchu RE-USE w Polsce. Trend ten, w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, kryzysami ekonomicznym i ekologicznym wydaje się być najważniejszy w praktyce architektonicznej. Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum D&A był Rafał Grzelewski, reprezentant Grupy 5 Architekci, który prowadził projekt Monopolis – udaną rewitalizacje nieistniejących już zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Zwieńczeniem dwudniowego Forum D&A była prelekcja gościa specjalnego - Alexandra Schwarza, David Chipperfield Architects z Berlina - profesora „Budownictwa i Projektowania Publicznego” na Uniwersytecie w Stuttgarcie oraz partnera w Pracowni Architektonicznej David Chipperfield w Berlinie, w której jako dyrektor ds. projektowania, jest odpowiedzialny za wiele projektów i konkursów, w tym Neues Museum i James-Simon-Galerie na berlińskiej Wyspie Muzeów, Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach i Muzeum Folkwang w Essen. W pawilonie 3A, gdzie odbywała się architektoniczna część BUDMY, można było również oglądać strefę 1m/ARCH – przegląd kilkudziesięciu projektów pracowni architektonicznych oraz wystawę prac laureatów konkursu Szkice Architektoniczne – Adaptacje, Przebudowy, Odbruki.

Patronat honorowy nad Forum Designu i Architektury D&A sprawowały: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Forum D&A odbyło się pod patronatem merytorycznym poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz redakcji czasopisma „Architektura & Biznes”.

Strefy pokazowe dla profesjonalistów i pasjonatów

O tym jak budować oszczędnie i ekologicznie mógł się przekonać każdy, kto na targach BUDMA odwiedził stoisko MONTERIADY (w nowej zielonej kolorystyce), zorganizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z 12 Partnerami. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję przekonać się na żywo, jak wygląda nowoczesny i ekologiczny montaż produktów wiodących firm z polskiej branży stolarki budowlanej. Okna, drzwi i brama garażowa montowane były przez profesjonalnych monterów, przy użyciu najlepszych akcesoriów, systemów montażowych, narzędzi oraz ubrań ochronnych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także interaktywna ekspozycja produktów Partnerów MONTERIADY 2023, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie wydarzenia.

Fachowców, którzy przyjechali do Poznania, wystawcy oczarowali setkami nowości i premier rynkowych, a organizatorzy i partnerzy zaprosili do udziału w wydarzeniach specjalnych. Liczne warsztaty, pokazy, szkolenia przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy zgromadziły dziesiątki uczestników i tłumy widzów. Swoje niezwykłe umiejętności prezentowali młodzi dekarze podczas finału Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”. Strefę pokazową parkieciarzy dopełniła ekspozycja firm partnerskich, wykłady ekspertów oraz premiera nowej książki „Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej” wydanej przez SPP.

Dużym zainteresowaniem fachowców i praktyków DIY, zajmujących się pracami budowlanymi i wykończeniowymi, cieszyła się strefa Grupy Prace Wykończeniowe, w ramach której odbywały się szkolenia praktyczne, prezentacje technologii, materiałów budowlanych i narzędzi stosowanych w pracach wykończeniowych.

Podczas targów Budma odbył się finał centralny Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej. Jest to jeden z nielicznych konkursów przeznaczonych dla uczniów szkół zawodowych o profilu budowlanym, który daje możliwość uczniom zaprezentowania swoich umiejętności w takich kategoriach jak m.in. murarz, malarz, posadzkarz, dekarz, monter suchej zabudowy czy instalacji sanitarnych.

Nowością na targach Budma była STREFA OGNIA, gdzie odwiedzający targi BUDMA mogli zapoznać się z różnorodnymi rozwiązaniami ekologicznych kominków, ofertą producentów urządzeń i paliw oraz uzyskać porady od specjalistów z branży kominkowej. Atrakcją strefy był pokaz na żywo budowy pieca chlebowego i kuchni kaflowej.

BUDMA i WinDoor-tech - razem dla stolarki

Targom BUDMA towarzyszyła ekspozycja Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram, Fasad WinDoor-tech, tworząc świetne uzupełnienie oferty dla branży stolarki budowlanej. Odpowiedzią na poszukiwania na rynku innowacyjnych rozwiązań w wymagających czasach były liczne nowości, światowe premiery i rozwiązania z zakresu automatyzacji oraz robotyzacji. Wystawcy prezentowali maszyny, sprzęt, oprogramowanie usprawniające i optymalizujące procesy produkcji w stolarce otworowej. Tegoroczna, podwójna siła targów WinDoor-tech i BUDMY dowiodła, że polskie okna i drzwi wyznaczają standardy i docierają na światowe rynki, a ich ekspansja zaczyna się właśnie na targach w Poznaniu.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 32. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2024r.

Więcej na:

budma.pl/pl/

windoortech.pl/pl

build4future.pl/pl

forumdia.pl/pl

 

BUDMA – OPINIE WYSTAWCÓW

„…Jesteśmy dosyć młodą firmą na rynku pokryć dachowych, dlatego uważamy, że jeszcze nas nie stać na to, aby się nie wystawić na tak prestiżowym wydarzeniu w branży jakim są Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Tegoroczna edycja była dla naszej firmy bardzo owocnym wydarzeniem z imponującą liczbą zwiedzających oraz odbytych spotkań i przeprowadzonych rozmów.”

(Witold Pałyga, Prezes BLACH-POL Krzysztofik, Pałyga Sp.j.)

„Poznańskie targi BUDMA jak co roku nas nie zawiodły. To idealne miejsce do wymiany cennych informacji o branży budowlanej i nawiązania nowych kontaktów z partnerami biznesowymi. Możliwość prezentacji produktów w formie show — Mini Crane Operator Challenge pozwoliła na sprawdzenie produktów w praktyce, co stanowiło dodatkową wartość dla odwiedzających”.

(Angelika Barska-Badowska – Specjalista ds. sprzedaży Catchshift Polska)

„Tegoroczne Targi BUDMA były dla firmy Eko-Okna bardzo intensywne i wyjątkowe. W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecie powstania przedsiębiorstwa i to właśnie w Poznaniu rozpoczęliśmy świętowanie. Jak co roku profesjonalnie przygotowane wydarzenie BUDMA przyciągnęło tłumy i tak też było na naszym stoisku. Frekwencja była rekordowa! Dla nas targi to nie tylko przestrzeń wystawiennicza, to miejsce spotkań, budowania relacji i rozmów biznesowych”.

(Alina Staniszewska, Zastępca kierownika działu marketingu Eko-Okna S.A.)

 

„Targi BUDMA to genialne miejsce, aby zaprezentować swoje najnowsze produkty, które stworzyliśmy w najnowszej ofercie. Możliwość “spotkania” się z naszym produktem, zaprezentowania nowości zapewniła nam bardzo dobra frekwencja. Jesteśmy bardzo zadowoleni w udziału w tym wydarzeniu, wiele nowych kontaktów, wiele odświeżonych, wartościowe rozmowy z Konkurencją. Podbudowani dobrym odbiorem po Targach mamy siłę do działania na kolejne miesiące”.

(Patrycjusz Bujak, Prezes Zarządu Gdańska Fabryka Okien sp. z o.o.)

 

„W 2023 roku jako grupa BP2 mieliśmy przyjemność po raz kolejny brać udział w Targach BUDMA, przedstawiając w ramach oficjalnej premiery naszą najnowszą markę i produkty SOLROOF - zintegrowany dach fotowoltaiczny. Popularność i pozycja Targów BUDMA na arenie europejskiej sprostała naszym oczekiwaniom, dzięki czemu mieliśmy możliwość odbyć setki rozmów na temat naszego nowego produktu i pozyskać wiele interesujących kontaktów biznesowych”.

(Grzegorz Bizoń, Chief Sales Office CSO BP2 Group)