Image

W dniu 2 lutego br. w stolicy Wielkopolski zakończyły się najbardziej rozpoznawalne europejskie targi dedykowane sektorowi budownictwa – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz towarzyszące im Targi Maszyn Budowlanych INTERMASZ/INFRATEC, a także Targi KOMINKI, które ponownie udowodniły, że branża budowlana – pomimo nie zawsze sprzyjającej koniunktury – ma przed sobą wiele możliwości do rozwoju i innowacji, poświęcając przy tym coraz więcej kwestiom zrównoważonego budownictwa i nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska technologiom.

Podczas tegorocznej edycji Targów BUDMA, INTERMASZ/INFRATEC oraz KOMINKI, swoją ofertę zaprezentowało ponad 650 producentów i dystrybutorów z 25 krajów. Wśród Gości targowych znaleźli się przedstawiciele władz, organizacji i stowarzyszeń branżowych, partnerów honorowych, branżowych i mediów. W spotkaniach z wystawcami, w konferencjach, prezentacjach i warsztatach uczestniczyło ponad 25 000 profesjonalistów z 43 krajów. Na ekspozycjach targowych nie brakowało innowacji technologicznych i premierowych rozwiązań. Przykładem produktów kreujących trendy w branży budowlanej są zdobywcy Złotego Medalu Grupy MTP, których uhonorowano podczas ceremonii otwarcia targów. Łącznie nagrodzono 20 produktów. 13 ekspozycji targowych zostało wyróżnionych w konkursie Acanthus Aureus za przyjazny design, technologię wykonania oraz stworzenie wyjątkowej przestrzeni sprzyjającej rozmowom o biznesie.

 

*          *          *          *          *

Biznesowe spotkania i rozmowy z przedstawicielami branży

Oferta i program Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA kierowane są do przedstawicieli szeroko rozumianej branży budowlanej, w tym głównie do czterech grup klientów: handlowców, architektów, wykonawców oraz inwestorów. Najsilniej reprezentowaną grupą na tegorocznych targach byli przedstawiciele sieci handlowych, którzy stanowili aż 40% ogólnej liczby osób uczestniczących w wydarzeniu. 38% łącznej liczby profesjonalistów obecnych na targach stanowiła grupa wykonawców i fachowców. Pozostałe 22% odwiedzających Targi BUDMA 2024 to inwestorzy oraz architekci.

Profesjonalni zwiedzający z  Polski na targach Budma

Targi BUDMA, jak co roku, były miejscem biznesowych spotkań dla przedstawicieli wszystkich województw Polski. Najliczniej reprezentowane były w tym roku województwa: wielkopolskie -22%, mazowieckie -18%, dolnośląskie – 11%, kujawsko-pomorskie – 9%, pomorskie – 7% oraz śląskie – 6%.

Międzynarodowa strefa spotkań biznesowych na Targach BUDMA

O międzynarodowym charakterze Targów BUDMA świadczy zarówno znacząca liczba wystawców z zagranicy, którzy w tym roku reprezentowali 25 krajów z całego świata, jak i goście odwiedzający targi, reprezentujący 40 państw. Najliczniejszą grupę stanowili goście z krajów nadbałtyckich – 14%. Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy – 12%, a podium zamykają Czechy, których przedstawiciele stanowili 11% wszystkich odwiedzających targi. Godne podkreślenia jest także liczne grono osób ze Skandynawii, Słowacji i Holandii – łącznie 25%.

W ramach specjalnego programu Hosted Buyers gościliśmy na Targach BUDMA grupę kupców, firm wykonawczych i inwestorów z krajów: Azerbejdżan, Dania, Czechy, Gruzja, Holandia, Irlandia, Izrael, Litwa, Norwegia, Słowacja, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Ukraina i USA. Na przestrzeni Budma International Meeting Zone odbyło się 249 spotkań, w których uczestniczyło 3 600 osób, w tym uczestnicy programu HB, wystawcy oraz osoby odwiedzające targi, zainteresowane nawiązaniem międzynarodowych kontaktów - zweryfikowane przy pomocy aplikacji mobilnej.

*          *          *          *          *

Budownictwo i architektura w zielonym kolorze

4 targowe dni wypełnione były licznymi konferencjami, prelekcjami, debatami i innymi wydarzeniami towarzyszącymi, podczas których dyskutowano o perspektywach i głównych kierunkach rozwoju branży budowlanej i architektonicznej w najbliższych latach. Wiodącym tematem prezentacji oraz podejmowanych dyskusji była idea "zielonej przyszłości budownictwa", jako niezbędny element zrównoważonego rozwoju. Optymalne wykorzystanie energii odnawialnej, efektywność energetyczna budynków i ekologiczne materiały to kluczowe elementy, które kształtują nową erę świadomego i ekologicznego budownictwa.

Polska Izba Budownictwa we współpracy z organizacjami eksperckimi zorganizowała w pierwszym dniu targów cykl paneli dyskusyjnych dotyczących kompleksowej termomodernizacji i sposobu wspierania programu "Czyste Powietrze" przez branżę budowlaną. Organizatorzy i zaproszeni paneliści wskazywali także na wyjątkową szansę dla Polski związaną z największymi w historii transferami pieniężnymi na cele termomodernizacji, ale równocześnie zastanawiali się nad wyzwaniami i zagrożeniami związanymi z koniecznością spełnienia wymagań porozumień klimatycznych.

Integracja i współpraca branżowa na rzecz termomodernizacji była także tematem konferencji prasowej  Związku Polskie Okna i Drzwi, podczas której podsumowano dotychczasowe działania Związku promujące termomodernizację oraz dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej. Podkreślano znaczenie integracji różnych dziedzin specjalistycznych wraz z ich umiejętnościami i wiedzą, jako klucza efektywnej termomodernizacji.

Podczas panelu dyskusyjnego „Wpływ recyklingu na ślad węglowy produktu i świadectwa energetyczne budynków” organizowanego przez European PVC Profiles and related Building Products Association – partnera projektu recyklingowego OKNOREC, podjęto temat dyrektywy unijnej dotyczącej konieczności obliczania śladu węglowego inwestycji budowlanych, a także pozytywnego wpływu recyklingu demontowanych produktów budowlanych na wartość śladu węglowego.

Jak co roku, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się  Dni Inżynierskie organizowane przez Wielopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, których tegorocznym tematem przewodnim było „ Bezpieczeństwo w rewitalizowanych osiedlach z budynków wielkopłytowych”.

Okazją do zrozumienia roli drewna i prefabrykacji w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju była konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe. Łączyła ona w sobie wnikliwe spojrzenie na prefabrykację, podkreślając jej innowacyjność i efektywność, z zaletami wykorzystania drewna jako ekologicznego materiału budowlanego.

Tegoroczna 6 edycja Forum Designu i Architektury D&A koncentrowała się na roli wody w architekturze i planowaniu urbanistycznym. Tematem przewodnim Forum była „ODNOWA. Do źródeł witalności”. W programie Forum znalazły się prezentacje i debaty dotyczące wody, jako potencjału nadrzecznych bulwarów, jezior, ogrodów deszczowych, a także strumieni ukrytych pod miejską podłogą, albo podstawy zielonej i niebieskiej infrastruktury. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Forum były: Yuki Ikeguchi, wiceprezes wykonawczy i partner w Kengo Kuma and Associates, która podzieliła się swoim doświadczeniem w prowadzeniu projektów architektonicznych na całym świecie oraz Izabela Małachowska-Coqui, partner Coqui Malachowska Coqui Städtebau Landschaftsarchitektur z siedzibą w Berlinie, która przybliżyła funkcje wypełniane przez zasoby wodne miasta – rzeki, jeziora, opady deszczowe na przykładzie Berlina, Monachium, Hamburga, Warszawy oraz miasta Segen. Uczestnicy wydarzenia przyglądali się dobrym przykładom projektowania dla wody w mieście, dużym publicznym inwestycjom w przestrzeń publiczną, a także prywatnym inicjatywom mieszkaniowym. Ożywiona dyskusja z publicznością dotyczyła tematów rzeczywistych możliwości, jakie otwierają się przed inspirowaną wodą, zrównoważoną architekturą i budownictwem.

Podczas Forum rozstrzygnięto konkurs Szkice Architektoniczne Do źródeł witalności – czyli woda w architekturze”, którego celem jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych oraz uczniów szkół średnich, posługujących się techniką tradycyjną.

Uczestnicy Forum mieli także okazję poznać laureatów studenckiego konkursu architektonicznego „UWOLNIĆ BOGDANKĘ” adresowanego do studentów uczelni kształcących na kierunkach architektura oraz architektura krajobrazu. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu zachodniego poznańskiego klina zieleni w obszarze pomiędzy jeziorem Rusałka a parkiem Sołackim.

*          *          *          *          *

Wyzwania dla sektora budowlanego

Problematyka planowania przestrzennego jest wciąż aktualna i budzi wiele dylematów prawnych dlatego po raz kolejny, podczas BUDMY, mieliśmy okazję zapoznać się z interesującymi wystąpieniami dotyczącymi zawiłości reformy systemu planowania przestrzennego w ramach XVI edycji ogólnopolskiej konferencji "Dnia Urbanisty", tym razem pod hasłem "W labiryncie reformy", której organizatorem było Towarzystwo Urbanistów Polskich (oddział w Poznaniu).

Drugiego dnia Targów podczas konferencji „Bezpieczeństwo na każdym poziomie” zorganizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy omówiono między innymi poziom bezpieczeństwa pracy na polskich budowach, wskazano główne przyczyny wypadków przy pracach wykonywanych na wysokości, a także przedstawiono dobre praktyki oraz właściwe zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości podczas montażu, demontażu i użytkowania rusztowań.

Ważnym forum wymiany doświadczeń nie tylko dla architektów, projektantów, konstruktorów i wykonawców, ale również dla firm związanych z bezpieczeństwem pożarowym, rzeczoznawców budowlanych czy inspektorów ochrony przeciwpożarowej była III Konferencja naukowo-techniczna „Bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych”, podczas której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tematyką odstępstw od przepisów i oceny ryzyka w inżynierii pożarowej.

*          *          *          *          *

Nauka i biznes na targach BUDMA

W tym roku na Targach BUDMA pojawiła się nowość ze świata nauki – Strefa Nauki i Startupów czyli miejsce inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej. Dzięki współpracy z Porozumieniem Spółek Celowych oraz Porozumieniem Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), organizatorami Strefy, możliwe było poznanie innowacji z 12 polskich uczelni w obszarze zielonego budownictwa, porozmawianie o działalności badawczo-rozwojowej oraz możliwościach rozwoju biznesu.

*          *          *          *          *

Interaktywne strefy dla profesjonalistów branży budowlanej

W ramach interaktywnego spotkania 7. edycji MONTERIADY organizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi monterzy, dystrybutorzy stolarki oraz odbiorcy końcowi mieli okazję zobaczyć na żywo, jak wygląda w praktyce dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej, m.in. okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Jednocześnie na „zielonym stoisku” wydarzenia zaplanowano również punkty doradcze, w tym stanowisko programu „Czyste Powietrze”, gdzie można było dowiedzieć się jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji domu i wymiany źródła ciepła z programu „Czyste Powietrze”. Partnerami tegorocznej MONTERIADY były wiodące firmy z branży stolarki budowlanej: Aluplast, Fakro, Glasslift, Hörmann Polska, Klimas Wkręt-met, LAHTI PRO, Soudal Polska Stalprodukt Zamość, TYTAN Professional.

Po raz kolejny podczas Targów BUDMA ekipy dekarskie walczyły o tytuł najlepszej drużyny w Polsce podczas XI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy przygotowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. O zaszczytny tytuł z najlepszymi umiejętnościami w fachu dekarza walczyli młodzi adepci, dla których konkurs był eliminacją do 29 Mistrzostw Świata Młodych Dekarzy w Innsbrucku.

W ramach młodzieżowych zmagań odbył się również turniej budowlany „Złota Kielnia” organizowany od ponad 50 lat przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej. W turnieju udział wzięło 36 najlepszych uczniów szkół budowlanych z całej Polski, dla których była to szansa sprawdzenia swoich umiejętności praktycznych w sześciu kategoriach: monter suchej zabudowy, malarz-tapeciarz, monter instalacji sanitarnych, murarz-tynkarz, dekarz oraz wykonawca robót posadzkarsko-okładzinowych. Finaliści turnieju otrzymują oprócz cennych nagród prawo do zwolnienia z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Podobnie jak przed rokiem, tak i podczas tegorocznych targów Budma można było zobaczyć na żywo pokazy i demonstracje oraz zawody dedykowane operatorom mini żurawi w ramach wydarzenia Mini Crane Operator Challenge, zorganizowanego pod patronatem portalu Liga Mistrzów Operatorów oraz kwartalnika THE TOOLS. Partnerami strefy byli:  ABUK, HOEFLON, DŹWIGNIEMY.TO oraz IMS24.

Oprócz zmagań konkursowych, każdy ze zwiedzających miał okazję zobaczyć m.in. profesjonalne pokazy prac budowlanych i wykończeniowych fachowców i praktyków DIY oraz skorzystać z porad i szkoleń organizowanych przez współpracujące z targami BUDMA organizacjami. W ramach strefy testów Grupy Prace Wykończeniowe wykonawcy, handlowcy i praktycy mieli okazję przetestowania produktów i narzędzi światowych marek pod okiem specjalistów udzielających cennych porad i wskazówek.

Interaktywne prezentacje połączone z możliwością przetestowania sprzętu i materiałów budowlanych odbywały się również na przestrzeni szkoleniowo – praktycznej Stowarzyszenia Branży Wykończeniowej – specjalizującej się w szkoleniach i pokazach obróbki i montażu okładzin ceramicznych, megaformatowych wykorzystując przy tym profesjonalne narzędzia budowalne.

*          *          *          *          *

Strefa Ognia podczas targów Budma

Po raz kolejny podczas BUDMY mogliśmy podziwiać najnowsze trendy w kominkowym wzornictwie m.in. w ramach specjalnej strefy – STREFY OGNIA zorganizowanej we współpracy z magazynem Świat Kominków oraz  Partnerami. Przez cztery dni mogliśmy zobaczyć wiele ognistych propozycji i inspiracji kominkowych do wnętrz i do ogrodu oraz systemy łączące urządzenia kominkowe z innymi systemami grzewczymi: pompą ciepła, fotowoltaiką. „ZIELONA STREFA" czyli miejsce z urządzeniami hybrydowymi, to nowość w Strefie Ognia.  Największym zainteresowaniem w ramach Strefy cieszył się piec kaflowy podłączony do fotowoltaiki - była to pierwsza prezentacja połączenia tego typu urządzeń, na targach w Polsce. 

*          *          *          *          *

Targi maszyn budowlanych - INTERMASZ

Obecnie proponowany sprzęt budowlany oferuje wygodę działania, bezpieczeństwo operatorów i niższe koszty eksploatacyjne dzięki najnowszej technologii z zakresu maszyn budowlanych i technologii stosowanych w budownictwie infrastrukturalnym. I właśnie takie maszyny mieliśmy okazję zobaczyć i porównać na targach INTERMASZ i INFRATEC. Swoją szeroką ofertę zaprezentowały również producenci wyposażenia BHP, ważnego elementu każdej budowy, szalunki i rusztowania, manipulatory, przenośne podnośniki i mobilne dźwigi.

Kolejne spotkanie branży budowlanej odbędzie się 12-15 lutego 2025r. (środa – sobota). Tym razem targom BUDMA towarzyszyć będą Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi Bram i Fasad WinDoor-Tech 2025.

Więcej informacji:

https://budma.pl/pl

https://windoortech.pl/pl/

https://forumdia.pl/pl/

Galeria foto i video: https://budma.pl/pl/multimedia/